مجله آنلاین

1398/12/20

مایع نرم کننده حوله و لباس سافتلن

نرم کننده لباس

شاید برخی افراد تصور کنند که استفاده از پودر و یا مایع لباسشویی، به هنگام شستشوی لباس در ماشین لباسشویی کافی است، اما این تصور کاملاً اشتباه است و برای داشتن لباس‌هایی نرم و لطیف بهتر است، از انواع نرم‌کننده‌های لباس نیز استفاده شود. نرم‌کننده‌های لباس نه‌تنها موجب نرمی و لطافت پارچه می‌شوند، که بوی بسیار خوب و ماندگاری را نیز به لباس‌های شما اضافه می‌کنند. در این مقاله به شرح عملکرد مایع نرم کننده لباس خواهیم پرداخت و روش صحیح استفاده از آن‌ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

مایع نرم كننده حوله و لباس برای چیست؟

حوله و البسه در اثر شستشوی مكرر با شوینده‌ها، به خصوص پودرهای شوینده حالت زبر و خشن به خود گرفته و هنگام استفاده حس ناخوشایندی را برای مصرف كننده ایجاد می‌كنند. همچنین وجود بار الكتریكی ساكن در سطح الیاف طبیعی و یا مخلوط الیاف طبیعی و مصنوعی موجب جذب گرد و غبار، ایجاد چین و چروك و جرقه‌های الكتریكی در سطح الیاف می‌شود كه مطلوب مصرف كنندگان نیست. نرم كننده حوله و لباس سافتلن، به منظور ایجاد خواص مطلوبی چون نرمی و لطافت، از بین بردن الكتریسیته ساكن، اتوپذیری آسان تر، افزایش طول عمر پارچه و ایجاد رایحه مناسب در لباس بكار می‌رود.

خواص نرم كننده‌ها

نرم كننده ها با نرم و لطیف نمودن حوله و لباس، استفاده و پوشیدن آنها را راحت تر می‌نمایند. این محصولات همچنین می‌توانند با از بین بردن الكتریسته ساكن مانع از جذب ذرات گرد و غبارشده و باعث كاهش چین و چروك پارچه شوند. از دیگر خواص مطلوب آنها می‌توان به مراقبت از رنگ و بافت پارچه اشاره كرد كه در صورت استفاده مداوم، طول عمر البسه زیاد تر خواهد شد. یكی دیگر از خواص قابل توجه برخی نرم كننده ها تثبیت و ماندگاری بیشتر اسانس بر روی پارچه است.

از مهمترین خواص برخی از نرم كننده ها كه بیشتر به آن توجه شده است، افزایش جذب آب توسط حوله‌ها و خاصیت آسان كنندگی اتوكشی است كه موجب صرفه جوئی در وقت و انرژی مصرف كننده خواهد شد.

نكات مهم در هنگام استفاده از نرم كننده‌های حوله و لباس

 1. نرم كننده حوله و لباس فاقد خواص شویندگی بوده و فقط برای ایجاد نرمی و لطافت حوله و لباس بكار می‌رود. بنابراین نرم كننده‌ها باید در آخرین مرحله شستشو مورد استفاده قرار گیرند.
 2. نرم كننده حوله و لباس نباید با هیچ شوینده دیگری مخلوط شود. در این صورت ماده مؤثر نرم كننده با تشكیل رسوب و خارج شدن از محیط شستشو، خاصیت خود را از دست خواهد داد.
 3. مكانیزم عمل نرم كننده‌ها بر اساس جذب نرم كننده روی البسه می‌باشد بنابراین پس از استفاده از نرم كننده نباید لباسها را مجددا آبكشی كرد.
 4. پخش یكنواخت نرم كننده برای جلوگیری از ایجاد لكه از اهمیت بالائی برخوردار است و تمامی نرم كننده‌ها می‌توانند در صورت عدم انحلال كامل و تجمع منطقه ای احتمال لكه گذاری داشته باشند. لذا باید از ریختن مستقیم هر نوع نرم كننده روی لباس خودداری نمود.
 5. پخش و انحلال نرم كننده در آب شستشو بسیار حائز اهمیت می باشد، در غیر اینصورت نرم كننده كارآئی لازم را نخواهد داشت. لذا توصیه می‌گردد برای استفاده دستی، ابتدا نرم كننده در آب به خوبی پخش شده، سپس لباس ها در آن قرار گیرد و در استفاده ماشینی بهتر است قبل از مصرف، هر پیمانه نرم كننده با یك یا دو پیمانه آب رقیق شده و سپس مورد استفاده قرار گیرد.
 6. غلظت زیاد نرم كننده‌ها نه تنها دلیل بر وجود ماده مؤثر و قدرت بیشتر نرم كنندگی نیست، بلكه هرچه نرم كننده غلیظ تر باشد بدون وارد شدن در فرآیند جذب روی البسه، توسط آب از محیط خارج شده و كارایی خود را از دست می‌دهد، علاوه بر اینكه احتمال لكه گذاری بر روی پارچه را افزایش می‌دهد.

چرا از نرم‌کننده‌ها استفاده می‌کنیم؟

یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از نرم‌کننده‌ لباس، مبارزه با خشکی و زبری بافت پارچه‌ها است. با استفاده از نرم‌کننده‌ها، لباس‌های ما نرم‌تر و لطیف‌تر می‌شوند و همواره انعطاف‌پذیر باقی می‌مانند. از دیگر دلیل استفاده از نرم‌کننده‌های لباس، بوی خوش آن‌ها است. امروزه برخی از نرم‌کننده‌ها، همچون نرم‌کننده‌های طلایی و نباتی سافتلن، رایحه‌ای بسیار خوش و دل‌نشین و درعین‌حال ماندگار دارند. این نرم‌کننده‌ها به‌قدری خوش‌بو هستند که بعضاً افراد بعد از شستشوی لباس از هیچ عطر و اودکلنی استفاده نمی‌کنند و به بوی نرم‌کننده‌ها اکتفا می‌کنند. البته دلایل استفاده از نرم‌کننده‌های لباس، تنها به همین موارد محدود نمی‌شود و استفاده از نرم‌کننده دلایل تخصصی‌تری نیز دارد که در ادامه به بررسی هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت.

با استفاده از نرم‌کننده، طول عمر لباس‌ها را بیشتر کنید.

همان‌طور که می‌دانید، شستشوی لباس‌هایی که ما به‌صورت روزانه می‌پوشیم، بسیار پرتکرارتر از شستشوی لباس‌های مجلسی و لباس‌هایی است که ماهی یا سالی چند بار مورداستفاده قرار می‌دهیم. لباس‌های روزانه همچون انواع تی‌شرت‌ها، بلوزها، شلوارها و حتی مانتوها و رویه‌ها مدام مورداستفاده قرار می‌گیرند. این لباس‌ها در اثر تعرق بدن مدام خیس می‌شوند، همواره با پوست بدن ما در تماس هستند، چربی پوست را به خود جذب می‌کنند و به همین دلیل پیوسته شستشو شده و بعضاً در معرض نور آفتاب قرار می‌گیرند. همین مسئله باعث می‌شود که بافت پارچه‌ این لباس‌ها خیلی سریع‌تر فرسوده شود و طول عمر آن‌ها بسیار کوتاه‌تر از سایر لباس‌ها شود. استفاده از نرم‌کننده‌ لباس باعث می‌شود که بافت پارچه‌ها آسیب کم‌تری دیده و طول عمر آن‌ها بیشتر شود.

با استفاده از نرم‌کننده، لباس‌هایتان را به‌راحتی اتو بزنید.

استفاده از پودرهای لباسشویی و برخی مواد شونده به‌مرور موجب زبری و خشکی بافت لباس‌ها می‌شود و همین مسئله باعث می‌گردد که چین‌وچروک‌های عمیق‌تری بر روی لباس‌ها ایجاد گردد. در نتیجه اتو کشیدن لباس‌ها سخت‌تر شده و زمان بیشتری می‌برد. با استفاده از نرم‌کننده می‌توانید مانع از ایجاد چین‌وچروک‌های عمیق شده و اتو کردن لباس‌ها را بسیار سریع‌تر و آسان‌تر کنید.

مبارزه با الکتریسیته‌ ساکن

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات افراد، ایجاد شدن الکتریسیته ساکن در الیاف سطحی لباس‌ها است. الکتریسیته‌ ساکن نه‌تنها موجب چسبیدن لباس‌ها به بدن و احساس برق‌گرفتگی در آب‌وهوای خشک می‌شود، که تمام ذرات گردوغبار موجود در هوا را جذب کرده و موجب کثیفی و آلودگی ظاهر لباس ما می‌شود. نرم‌کننده‌های اکتیو دارای موادی هستند که مانع از تجمع بار الکتریکی ساکن در سطح لباس می‌شوند و بدین ترتیب هم چین‌وچروک‌های موجود در سطح لباس کم می‌شود و هم مشکلات ناشی از تجمع الکتریسیته‌ ساکن در لباس‌ها، به‌طور کامل از بین می‌رود.

چگونه از انواع نرم‌کننده‌های لباس استفاده کنیم

قبل از شستشوی تمام لباس‌ها، برچسب اطلاعات آن لباس را مطالعه کنید و اطمینان حاصل کنید که لباس موردنظر قابل شستشو در ماشین لباسشویی است.

برای شستشوی لباس در ماشین لباسشویی، هم‌زمان با اضافه کردن پودر یا مایع لباسشویی به مقدار موردنیاز از نرم‌کننده را به محفظه مخصوص این ماده اضافه کنید. جای نرم‌کننده در هر ماشین لباسشویی متفاوت است؛ اما معمولاً با علامت گل یا ستاره نشان داده می‌شود. ضمناً توجه داشته باشید که نباید بیش از مقدار استاندارد نرم‌کننده در ماشین بریزید، زیرا ممکن است خوب شسته نشود و به پوست بدن شما آسیب برساند. مقدار استاندارد برای هر۴-۵ کیلو، ۳۵ میلی‌لیتر و برای هر ۶-۷ کیلوگرم در حدود ۵۵ میلی‌لیتر است. بعد از ریختن مایع، برنامه‌ شستشوی مناسب را انتخاب کنید و خیالتان از بابت لباس‌ها آسوده باشد.

نحوه‌ استفاده از مایع نرم کننده در شستشوی دستی

برخی افراد تصور می‌کنند که استفاده از مایع نرم کننده‌ حوله و لباس، تنها مختص به شستشوی ماشینی است. در صورتی که استفاده از نرم‌کننده در شستشوی دستی نیز رایج و متداول است. به این منظور ۱۵-۱۸ میلی‌لیتر نرم‌کننده را در ۱۰ لیتر آب حل کنید. لباس‌ها را بعد از شستشو با پودر یا مایع لباسشویی و قبل از آبکشی نهایی در این محلول  خیس کنید و بعد از ۱۵ چند دقیقه لباس‌ها را به‌طور کامل آب‌کشی کنید.

هشدار: بعد از کار کردن با مایع نرم‌کننده و تماس دست با این مایع، حتماً دستتان را به‌خوبی آب بکشید تا مایع نرم کننده از روی آن پاک شود و پوست دستتان آسیب نبیند.

استفاده از نرم‌کننده برای شستشوی حوله‌ها

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که در خصوص شستشوی حوله‌ها مطرح می‌شود این است که آیا استفاده از نرم‌کننده‌ لباس برای حوله‌ها خوب است یا بد؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم، شواهد نشان داده‌اند که نباید در هر بار شستشوی حوله‌ها از نرم‌کننده استفاده کنیم. پیشنهاد می‌کنیم بعد از دو یا سه بار شستشوی معمولی، یک‌بار از نرم‌کننده استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که الیاف حوله‌ی شما نخوابد و قدرت آب‌کشی آن کم‌تر نشود.

آشنایی با مایع نرم کننده لباس سافتلن و ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن‌ها

نرم‌کننده‌های طلایی نباتی سافتلن با رایحه‌ گل‌های بهاری بسیار معطر و خوش عطر هستند و نرمی و لطافت را به لباس‌های شما بازمی‌گردانند.

از میان مهم‌ترین ویژگی‌های این محصولات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رايحه دل‌نشین اسانس کپسوله و ماندگاری مايع نرم‌کننده حوله و لباس سافتلن باعث می‌شود پس از استفاده، پارچه موردنظر خوشبو گردد، همچنين فرمولاسيون بهينه‌شده باعث ايجاد حس نرم‌کنندگي بالاي پارچه و لباس مي‌شود.
 • نرم‌کننده حوله و لباس سافتلن با از بين بردن الکتریسیته ساکن، مانع از جذب ذرات گردوغبار شده و با دارا بودن مواد مؤثر، باعث کاهش چین‌وچروک پارچه مي‌شود.
 • از ديگر نقاط قوت اين محصول مراقبت از رنگ و بافت پارچه است. بايد افزود که در صورت استفاده مداوم از نرم‌کننده حوله و لباس سافتلن ، طول عمر البسه افزايش خواهد يافت.
 • ضداستاتیک ونرم‌کننده بوده، نرمی و لطافت بیش‌تری نسبت به سایر نرم‌کننده‌ها دارد.
 • مانع چروک شدن لباس می‌شود.
 • عملکرد بالایی دارد.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *