به احتمال زیاد شما نیز جزء افرادی هستید که از دیدن پرزگرفتن لباس مشکی یا تیره‌‌ی خود به صورت مداوم، کلافه شده‌اید. ممکن است یک سوییشرت، مانتو یا کت داشته باشید که برای شما بسیار دوست‌داشتنی است اما پرزها باعث شده‌اند تا زشت یا کهنه به نظر برسند و بدین ‌ترتیب از پوشیدن آن‌ها صرف نظر می‌کنید. مادامی که از روش‌های جلوگیری از پرزگرفتن استفاده نکنید این گلوله‌های سمج دست‌بردار نیستند. البته اگر کار از کار گذشت و پرزها لباس مشکی شما را از شکل انداختند نگران نباشید. تیم سافتلن در این مقاله روش‌های گوناگونی برای رفع پرز لباس مشکی و مراقبت از آن در اختیار شما قرار می‌دهد.

پرزها چگونه بر روی لباس مشکی شما شکل می‌گیرند؟

شکل‌گیری پرزها حاصل ساییدگی، اصطکاک و شل‌شدن الیاف پارچه است. طی روند شستن لباس‌ مشکی، الیافی که آسیب دیده‌اند به یک‌دیگر گره می‌خورند و گلوله‌های توپی شکلی را ایجاد می‌کنند. پرز گرفتن در لباس مشکی یا تیره بیش از سایر لباس‌ها اتفاق می‌افتد. اما باید بدانید که میزان این گلوله‌ها بر روی لباس‌ به رنگ آن بستگی ندارد. در واقع رنگ‌های تیره و به خصوص مشکی بیش از بقیه رنگ‌ها پرزها را نشان می‌دهند.

جلوگیری از پرز گرفتن لباس مشکی و تیره

سعی کنید که زمان انتخاب لباس مشکی برای خرید، به میزان احتمال پرزدادن آن توجه کنید. اگر لباس مشکی شما الیاف کوتاه یا بافت آزاد داشته‌ باشد احتمال پرز گرفتن آن بیشتر است. بنابراین در هنگام خرید، لباسی را انتخاب کنید که از پارچه‌های محکم و الیاف بادوام تهیه شده ‌باشد. به‌‌‌طور کلی اگر جنس لباس مشکی یا تیره‌ی انتخابی شما از ابریشم، کتان یا جین باشد احتمال پرز دادن آن کم‌تر است. اما لباس‌های تهیه‌شده از پشم، پنبه، پلی‌استر، اکریلیک و دیگر مواد مصنوعی بیشتر در معرض پرز گرفتن هستند.هرچه‌قدر لباس مشکی خود را بیشتر بشورید احتمال پرزگرفتن آن بیشتر خواهد بود. اگر لکه‌ای روی لباس ایجاد شد، بهتر است از شستن کل آن بپرهیزید. در عوض همان قسمت را متناسب با نوع لکه با روش‌های مناسب لکه‌زدایی تمیز کنید.
از آن‌جایی که معمولا لباس در روند شستشو پرز می‌دهد، رعایت نکات زیر حین شستن لباس مشکی به شما کمک می‌کند تا جلوی شکل‌گرفتن این گلوله‌های ناخواسته را بگیرید و ظاهر زیبای لباس تیره خود را حفط کنید:

جلوگیری از پرز گرفتن لباس مشکی و تیره

راهکارهای برای جلوگیری از پرز گرفتن لباس تیره

 1. لباس‌‌های خود را هنگام شستشو بر اساس رنگ و جنس دسته‌بندی کنید. شستشوی همزمان لباس‌های ظریف با لباس‌هایی که الیاف سنگین دارند، به بافت آن‌ها آسیب می‌رساند و در نتیجه احتمال پرزگرفتن لباس‌ را افزایش می‌دهد.
 2. جیب‌های لباس خود را پیش از شستن خالی کنید. بی‌توجهی به این نکته می‌تواند باعث جاماندن چیزهایی مانند کاغذ، پارچه یا دستمال کاغذی در لباس شوند که میزان پرزدادن لباس را حین شستن آن بیشتر می‌کند.
 3. لباس مشکی خود را پیش از شستن، پشت و رو کنید. اگر لباس زیپ یا دکمه دارد آن‌ها را ببندید.
 4. در شستن لباس مشکی از آب سرد استفاده کنید.
 5. فرقی ندارد که لباس را با دست می‌شویید یا در ماشین لباسشویی می‌اندازید. در هر دو صورت حتما تلاش کنید که مدت زمان شستشو برای شستن لباس مشکی به حداقل میزان ممکن برسد.
 6. برای شستن لباس مشکی بهتر است از شستشوی دستی استفاده کنید. اما اگر آن‌ها را در ماشین لباس‌شویی می‌اندازید دستگاه را در حالت شستشوی لباس‌های ظریف و حساس بگذارید و از قرار دادن آن روی دور تند بپرهیزید.
 7. انتخاب شوینده‌ی مناسب و دقت در میزان استفاده از آن برای شستن لباس مشکی تاثیر چشمگیری در حفظ استحکام الیاف پارچه‌ی لباس و درنتیجه جلوگیری از پرزگرفتن آن دارد.
 8. برای شستن لباس مشکی یا تیره از شوینده‌های مخصوص این لباس‌ها استفاده کنید. مشکین شوی اغلب حاوی آنزیم‌هایی مانند سلولاز هستند که علاوه بر بالابردن قدرت پاک‌کنندگی از پرز گرفتن لباس مشکی جلوگیری می‌کنند. همچنین استفاده از این شوینده‌ها در حفظ رنگ لباس‌های تیره موثر است.
 9. استفاده از نرم‌ کننده لباس مناسب، احتمال پرزدادن لباس مشکی‌شما را کاهش خواهد داد. بنابراین به کارگیری این ماده را در پایان شستشوی لباس فراموش نکنید.
 10. در هنگام استفاده از شوینده‌ها به دستورالعمل درج‌شده روی محصول دقت کنید. بعضی‌ از شوینده‌ها در آب خیلی سرد حل نمی‌شوند و دست‌کم نیازمند به دمای ۱۶ درجه سانتی‌گراد هستند تا عملکرد مناسب داشته‌باشند.
 11. برای حفظ استحکام الیاف لباس مشکی، در مصرف شوینده‌ها زیاده‌روی نکنید.

نکته:

 • اضافه‌کردن یک چهارم فنجان سرکه سفید تقطیرشده در مراحل آخر شستشو باعث جلوگیری از پرزگرفتن لباس مشکی شما خواهد شد.
 • برای خشک‌ کردن لباس مشکی، به‌جای استفاده از خشک‌کن آن‌ها را در هوای آزاد پهن کنید. تمیزنبودن خشک‌کن‌ها یکی از عوامل اصلی پرزگرفتن لباس مشکی پس از شستشو است. توجه داشته‌باشید که نباید لباس‌های تیره خود را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید چرا که باعث رنگ‌پریدگی آن خواهد شد.
 • پس از پایان فرآیند شستشوی هر نوع لباسی با ماشین‌لباسشویی، داخل دستگاه و لاستیک‌های اطراف آن را با اسفنج یا پارچه مناسب تمیز کنید.

«بیشتر بخوانید: از بین بردن لکه‌های لباس مشکی»

 

از بین بردن پرز لباس مشکی و تیره، ابزارها و روش‌ها

اگر از لباس مشکی خود به دفعات استفاده کرده ‌باشید و آن را شستشو داده ‌باشید، پرزگرفتن آن امری اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. در این صورت چه باید کرد؟ جای نگرانی وجود ندارد. چرا که وسیله‌های بسیاری در منزل شما هستند که می‌توانند در رفع پرز لباس مشکی به شما کمک کنند. همچنین اگر نیاز به خرید وسیله‌ای برای انجام این کار داشته‌باشید، مجبور به پرداخت هزینه‌ي گزافی نخواهید بود.
در ادامه چند راهکار برای رفع پرز لباس مشکی در اختیار شما قرار خواهیم داد. پیش از استفاده از این روش‌ها اجازه دهید تا لباس شما کاملا خشک شود. سپس آن‌ را روی یک میز تمیز چوبی، ‌میز اتو یا هر سطح مناسب دیگری پهن و شروع به زدودن پرزها کنید.

از بین بردن پرز لباس مشکی و تیره، ابزارها و روش‌ها

«مقاله مرتبط: چند نکته برای شستن لباس‌های مشکی و جلوگیری از بور شدن آن»

راهکارهای رفع پرز لباس مشکی

 • در بازار انواع متفاوتی از پرزگیرها در دسترس هستند. شما می‌توانید براساس میزان بودجه‌ای که در اختیار دارید یکی از آن‌ها را خریداری کنید. ساده‌ترین نوع این دستگاه‌ها غلتک‌های پرزگیری هستند که کاغذ چسبناک رولی دارند. پرزگیرهای برقی نیز با برندهای مختلف، رفع پرز لباس مشکی را برای شما آسان‌تر خواهند کرد. برخی از پرزگیرها قابلیت شستشو با آب و صابون را نیز دارند.
 • از نوار چسب پهن استفاده کنید. برای این کار مقدار مناسبی از نوار چسب را دور تا دور انگشتان خود بپیچید و روی قسمت پرزدار لباس و در جهت بافت پارچه بکشید یا چند بار بر روی محل پرز ضربه بزنید. البته می‌توانید از چسب بدون دخالت دست نیز استفاده کنید. کافی است تکه‌ای از چسب را برش داده، روی پرزها قرار دهید و سپس چسب را از لباس جدا کنید.
 • اگر قصد هزینه‌کردن برای خرید غلتک پرزگیر ندارید، می‌توانید در مدت زمان کوتاهی یک وسیله مشابه برای رفع پرز در خانه بسازید. برای این کار می‌توانید از یک وردنه چوبی استفاده کنید و دور تا دور آن را با نوارچسب بپوشانید و سپس روی لباس بغلتانید.
 • همینطور استفاده درست از مایع لباسشویی سافتلن می‌تواند به جلوگیری از پرز گرفتن لباس های شما کمک زیادی کند.

از بین بردن پرز لباس مشکی و تیره، ابزارها و روش‌ها

 • اگر با دقت از تیغ استفاده کنید تا لباس پاره نشود، یکی از موثرترین راه‌ها را برای رفع پرز لباس مشکی خود انتخاب کرده‌اید. بهتر است از ریش‌ تراش‌های برقی برای این کار استفاده کنید. در غیر این صورت تیغ‌های یک لبه بهترین انتخاب هستند. استفاده از تیغ‌هایی که لبه صابونی دارند توصیه نمی‌شود.
 • از اسفنج استفاده کنید. اسفنج را خیس کنید و آب اضافی آن را بچلانید تا فقط مرطوب بماند. سپس از قسمت زبر اسفنج برای رفع پرز لباس مشکی استفاده کنید.
 • استفاده از جوراب شلواری یا جوراب‌های نایلونی زنانه در رفع پرز لباس مشکی موثر است. برای این کارکافی است جوراب را دست کنید و در جهت بافت پارچه روی لباس بکشید.
 • تقریبا در اغلب آشپزخانه‌ها یک جفت دستکش پلاستیکی پیدا می‌شود. با پوشیدن این دستکش‌ها و کشیدن آن بر روی لباس مشکی خود، می‌توانید بخشی از پرزها را از لباس جدا کنید.
 • در کفش‌های چسبی کودکان از چسبی به نام چسب ولکرو استفاده می‌شود. این چسب‌ها به صورت جداگانه نیز قابل خریداری هستند و می‌توانید با تهیه آن اقدام به زدودن پرزها کنید. چند سانتی‌متر از این چسب‌ها را در ابعاد باریک تهیه کنید، آن را دور انگشتان خود بپیچید و برروی لباس بکشید. ( مشابه استفاده از نوار چسب پهن)‌
 • بیگودی یا موپیچ یک وسیله‌ی لوله‌ای شکل از جنس پلاستیک است که می‌توانید از آن به عنوان وسیله‌ای برای از بین بردن پرزهای لباس استفاده کنید. کافی است این دستگاه ساده را روی سطح مورد نظر بغلتانید تا پرزهای اضافی جذب آن شوند.
 • استفاده از سنگ‌پا یکی دیگر از راه‌حل‌های موجود است. برای رفع پرز لباس مشکی با سنگ‌پا آن را به آرامی و در جهت بافت پارچه روی قسمت پرزدار لباس بکشید. استفاده از سنگ‌پا برای لباس‌های ساتن و ابریشم یا دیگر لباس‌هایی که جنس نازک دارند توصیه نمی‌شود. همچنین استفاده از آن به دقت زیادی نیاز دارد در غیر این صورت ممکن است لباس شما پاره شود. از این رو هرگز به صورت مکرر سنگ‌پا را روی یک قسمت پرزدار از لباس نکشید.
 • گاهی اوقات مقدار پرزهای لباس بسیار اندک است. برای رفع این دست از پرزها از قیچی‌های کوچک استفاده کنید.
 • اگر زمان کافی دارید و ابزار و روش‌های دیگر برای رفع پرز لباس مشکی در دسترس شما نیستند، آن‌ها را دوباره بشورید. اما این بار از هیچ ‌ماده‌ی شوینده‌ای استفاده نکنید. البته به‌طور کلی شستن چندباره لباس‌ها توصیه نمی‌شود.

سوالات متداول | رفع پرز سمج لباس‌های تیره

چگونه پرز لباس را از بین ببریم؟

در این مقاله چند راهکار برای رفع پرز لباس مشکی در اختیار شما قرار خواهیم داد. پیش از استفاده از این روش‌ها اجازه دهید تا لباس شما کاملا خشک شود. سپس آن‌ را روی یک میز تمیز چوبی، ‌میز اتو یا هر سطح مناسب دیگری پهن و شروع به زدودن پرزها کنید. همینطور به شما توصیه می‌کنیم که با استفاده از مشکین شوی سافتلن برای لباس های مشکی و مایع لباسشویی و نرم کننده سافتلن جهت شستشوی بهتر لباس ها استفاده کنید.

نحوه از بین بردن پرز دستمال کاغذی از روی لباس مشکی چگونه است؟

از نوار چسب پهن استفاده کنید. برای این کار مقدار مناسبی از نوار چسب را دور تا دور انگشتان خود بپیچید و روی قسمت پرزدار لباس و در جهت بافت پارچه بکشید یا چند بار بر روی محل پرز ضربه بزنید. البته می‌توانید از چسب بدون دخالت دست نیز استفاده کنید. کافی است تکه‌ای از چسب را برش داده، روی پرزها قرار دهید و سپس چسب را از لباس جدا کنید.

روش های جلوگیری از پرز گرفتن لباس مشکی چیست؟

در هنگام خرید، لباسی را انتخاب کنید که از پارچه‌های محکم و الیاف بادوام تهیه شده ‌باشد. به‌‌‌طور کلی اگر جنس لباس مشکی یا تیره‌ی انتخابی شما از ابریشم، کتان یا جین باشد احتمال پرز دادن آن کم‌تر است. اما لباس‌های تهیه‌شده از پشم، پنبه، پلی‌استر، اکریلیک و دیگر مواد مصنوعی بیشتر در معرض پرز گرفتن هستند.هرچه‌قدر لباس مشکی خود را بیشتر بشورید احتمال پرزگرفتن آن بیشتر خواهد بود.

مطالب مرتبط
نظر بدهید