روتختی، روبالشی و ملحفه ها محل تجمع قارچ ها و میکروب ها است، میکروب های بسیار ریزی که از سلول های مرده پوست شما تغذیه کرده و تکثیر می شوند و بعد از مدتی از بین می روند. این میکروب ها می توانند شما را دچار آلرژی پوستی کنند و در بعضی مواقع سیستم ایمنی بدن را مختل نمایند. تنها راهی که وجود دارد شستن روتختی و سایر روکش های تخت خواب بصورت منظم است.

بسیار مشاهده شده که به دلیل عدم اطلاع کافی از نحوه شستشو، این تفکر بوجود می آید که شستن روتختی امری دشوار است و شستن ملحفه ها و اقدام به تعویض آن ها دیر به دیر صورت می گیرد.

ما در این مقاله به شما خواهیم گفت که انواع روتختی ها را چگونه بشویید تا علاوه بر راحتی این فرآیند کیفیت روتختی نیز حفظ شود.

نحوه شستن روتختی با جنس های مختلف

روتختی پلی‌استر

پلی‌استر از دسته الیاف مصنوعی است. مواد تشکل دهنده تار و پود آن شیمیایی است. بهترین راه برای شستن روتختی پلی استری استفاده از ماشین لباسشویی با آب گرم است. برای شستن این نوع از روتختی ها باید از پودر لباسشویی استفاده کنید و در مرحله آبکشی نرم کننده را به فرآیند شستشو اضافه نمایید.

نرم کننده لباس سافتلن باعث می شود تا از ایجاد الکتریسیته ساکن که مشکل اصلی روتختی های پلی استری است، جلوگیری شود.

روتختی کتان

به دلیل دوام بالای کتان و طرح های متنوع آن، بسیاری از افراد به استفاده از این نوع روتختی ها روی آورده اند. شستن روتختی کتان بسیار راحت است و میتوانید با استفاده از ماشین لباسشویی و تنظیم دمای آن روی 40 درجه به راحتی آن را بشویید. تنها نکته ای که باید رعایت کنید این است که خشک کن ماشین لباسشویی را  بر روی دور پایین تنظیم نمایید.

توجه داشته باشید که اگر حتی روتختی شما سفید رنگ بود هم از مایع سفید کننده استفاده نکنید. زیرا میتواند باعث ایجاد لک گردد.

روتختی توری

پارچه های توری و دانتل جزو ظریف ترین نوع پارچه های استفاده شده برای تولید روتختی است. برای شستن روتختی توری از برنامه های مخصوص شستشوی لباس های ظریف استفاده کنید. دمای 30 درجه بهترین دما برای شستشوی این روتختی ها است.

نکته: شوینده های آنزیم دار می توانند به این جنس از روتختی ها آسیب بزنند.

روتختی ابریشمی

ابریشم واقعی اگرچه ظاهری ظریف دارد، ولی بسیار مقاوم و بادوام است. اکثر ماشین لباسشویی های امروزی توانایی شستن پارچه های ابریشمی را دارند زیرا بر روی آن ها برنامه مخصوص شستشوی پارچه ابریشمی تعبیه شده است. چنانچه ماشین لباسشویی شما برنامه مخصوص پارچه های ابریشمی را نداشت میتوانید از دمای 30 در جه سانتی گراد و از مایع لباسشویی استفاده کنید.

روتختی پنبه‌ای

لطیف بودن و ضدحساسیت بودن پارچه های پنبه ای باعث شده تا افراد زیادی به آن ها تمایل پیدا کنند. شستن روتختی پنبه ای نیاز به دقت بالا دارد و باید برای شستن آن محتاطانه رفتار نمود. برای اینکه روتختی حالت خود را حفظ کند حتما از آب سرد برای شستشو استفاده کنید و خشک کن ماشین لباسشویی را در پایین ترین دور خود قرار دهید.

استفاده از شوینده های نامناسب و دور بالای ماشین لباسشویی به تار و پود پارچه آسیب وارده کرده و موجب تغییر شکل می شود. فراموش نکنید که برای جلوگیری از چروک شدن در مرحله آبکشی از مایع نرم کننده استفاده کنید.

روتختی ساتن

ساتن از جمله پارچه‌های نرم، حساس و خوش رنگ محسوب می شود. برای شستن روتختی ساتن حتما به لیبل متصل به آن دقت داشته باشید. بعضی از ساتن ها ترکیبی از پلی استر و و نایلون هستند که میتوانید آن ها را مانند روتختی های پلی استری و با استفاده از ماشین لباسشویی بشویید اما چنانچه جنس آن متشکل از استات و ابریشم بود بهتر است که آن ها را با دست بشویید. توجه داشته باشید که در هنگام شستن این روتختی‌ها از مواد شوینده ملایم استفاده کنید.

مطالب مرتبط
نظر بدهید