پتو، لحاف و روتختی شما می‌تواند مواد حساسیت‌زا مانند گرد و غبار را، که امکان خواب راحت را از بین می‌برند، در خود جای دهد. بنابراین بسیار مهم است که روش صحیح شستن پتو با ماشین لباسشویی را دانسته و از پتو و ملحفه‌های خود به خوبی نگهداری کنید. شستن پتو با ماشین لباسشویی دو تا سه بار در سال، تختخواب شما را تازه و تمیز نگه می‌دارد و از ایجاد آلرژی ‌های ناخواسته در شما جلوگیری می‌کند. خوشبختانه شستن پتو با ماشین لباسشویی، تقریبا به راحتی شستن لباس‌های دیگر است. با ما همراه باشید، سافتلن در این مقاله اصول اولیه شستن پتو با ماشین لباسشویی را در اختیار شما قرار داده و شما را با صفر تا صد شستشو و نگهداری از پتوها آشنا می‌کند.

پتوهای ضخیم معمولا به شستشوی مکرر نیازی ندارند و شستشوی سالیانه، قبل از انبار کردن، برای نگهداری از این پتوها کافی است. برای آگاهی از دستورالعمل‌های خاص تمیز کردن، برچسب مراقبتی پتو را بررسی کنید. اگر پتو قابل شستشو است، اما برای ماشین لباسشویی شما بیش از حد بزرگ است، استفاده سالیانه از لباسشویی‌های تجاری بسیار به صرفه‌تر از سپردن پتو به خشکشویی خواهد بود. ماشین‌های لباسشویی تجاری می‌توانند پتوهایی تا وزن 35 کیلوگرم را به راحتی تحمل کنند و بدون آسیب رساندن و پیچاندن این پتوها، آن‌ها را شسته و خشک کنند.

بررسی برچسب پتو قبل از شستن

فارغ از اینکه پتوی شما از جنس پنبه، میکروفایبر، پشم یا آکریلیک باشد، معمولا می‌توانید در گوشه آن یک برچسب مراقبتی حاوی دستورالعمل‌های شستشو را پیدا کنید. از آنجا که نحوه شستشوی هر نوعی از پارچه متفاوت است، توصیه می‌شود که احتیاط به خرج داده و برچسب مراقبتی پتوی خود را به دقت بررسی کنید. اکثر پتوها را می‌توان با رعایت نکات ایمنی در ماشین لباسشویی قرار داد. صرف نظر از جنس و مدل پتو، برخی نکات کلی در مورد شستن پتو با ماشین لباسشویی وجود دارد که برای اکثر پتوها صادق هستند.

با فرض اینکه پتوی شما قابل شستشو باشد (یعنی بر روی برچسب مراقبتی آن، عبارت “فقط خشکشویی” درج نشده باشد)، انداختن آن در ماشین لباسشویی مشکلی ایجاد نمی‌کند. ماشین لباسشویی را روی چرخه شستشوی سرد (یا ولرم) قرار داده و از مقدار کمی شوینده و نرم کننده استفاده کنید. استفاده بیش از حد از مواد شوینده و نرم کننده، منجر به آسیب دیدن الیاف پتو و کاهش طول عمر آن می‌شود. برای شستن پتوهای ظریف یا طرح دار، مانند پتوهای شل بافت و توری، توصیه می‌کنیم آن را درون یک کیسه مشبک بزرگ گذاشته و سپس در ماشین لباسشویی قرار دهید تا از کشیدگی و گره خوردن پتو جلوگیری شود.

بررسی برچسب پتو قبل از شستنبرای صرفه‌جویی در وقت و انرژی، پتوهای دارای رنگ و الیاف مشابه را با هم بشویید. بر روی اکثر برچسب‌های مراقبتی نوشته شده که پتو را تنها با آب سرد یا ولرم شسته و از ملایم‌ترین چرخه شستشو استفاده شود. در بیشتر موارد، استفاده از پودر لباسشویی معمولی برای اطمینان از تمیز شدن پتو کافی است. هرگز از مواد شوینده دارای سفیدکننده برای شستن پتو استفاده نکنید. این مواد می‌توانند باعث تغییر رنگ پتو شده و نرمی و لطافت آن را کاهش دهند. همچنین از مواد نرم کننده‌ای که باعث ایجاد رسوب بر روی پتوهای شما می‌شوند خودداری کنید، این رسوبات می‌توانند باعث ایجاد شدن حس خراشیدگی یا چسبندگی در پتو شوند.

بررسی رنگ دادن پتو

پتو را روی تخت یا یک میز بزرگ پهن کرده و ماده شوینده را روی گوشه‌ آن امتحان کنید. پس از چند دقیقه محل شسته شده را بررسی کرده و از ثابت ماندن رنگ پتو اطمینان حاصل کنید. در صورتی که متوجه شدید پتوی شما در تماس با مواد شوینده رنگ پس می‌دهد، از شستن پتو با ماشین لباسشویی صرف نظر کرده و آن را به خشکشویی بسپارید.

پتوی دونفره را با ماشین لباسشویی چند کیلویی بشوییم؟

ماشین‌های لباسشویی مختلف، بسته به نوع و حجم خود، ظرفیت‌های متفاوتی دارند. معمولا ماشین‌های لباسشویی درب از جلو، ظرفیت بیشتری از ماشین لباسشویی درب از بالا دارند. با بررسی مدل و ظرفیت ماشین لباسشویی خود و مقایسه آن با وزن پتو، از مناسب بودن آن برای شستشوی پتو اطمینان حاصل کنید. از آنجا که وزن پتو پس از خیس شدن به طرز قابل‌ توجهی افزایش پیدا می‌کند، پیش از شستن پتو با ماشین لباسشویی، از متناسب بودن ظرفیت دستگاه با وزن پتو مطمئن شوید.

برای مثال، قرار دادن یک پتوی دونفره 5 کیلویی در ماشین لباسشویی با ظرفیت 5 کیلو، اشتباه است. این کار علاوه بر فشار آوردن به موتور دستگاه، دیگ شستشو را از تعادل خارج کرده و به ماشین لباسشویی آسیب وارد می‌کند. به طور کلی توصیه می‌شود برای شستشوی یک پتوی دونفره 5 یا 6 کیلویی، از ماشین‌های لباسشویی دارای ظرفیت بیش از 9 کیلوگرم استفاده کنید. در صورتی که به ماشین لباسشویی بزرگ دسترسی ندارید، می‌توانید پتوی خود را به خشکشویی سپرده و از دردسرهای شستشوی پتو دو نفره خلاص شوید.

«بیشتر بدانید: اشتباهات رایج و مهم در استفاده از ماشین لباسشویی»

برنامه مخصوص شستشوی مناسب پتو

برای شستن پتو با ماشین لباسشویی، از آب سرد یا ولرم استفاده کنید. ماشین لباسشویی را بر روی بیشترین ظرفیت تنظیم کرده و چرخه شستشو را روی حالت “ظریف” یا “ملایم” قرار دهید. توصیه می‌شود نسبت به وزن پتو، از شوینده کمتری استفاده کنید، زیرا پاک کردن مقدار زیادی شوینده از روی پتو به سختی امکان پذیر است و می‌تواند میزان زیادی کف را در الیاف پتوی شما باقی بگذارد. پیشنهاد ما استفاده از مایع لباسشویی برای شستن آن است.

هشدار: استفاده از مایع نرم کننده می‌تواند باعث ایجاد لکه بر روی پتو یا روتختی شما شود. در عوض، می‌توانید در چرخه شستشوی نهایی، 2/1 فنجان سرکه سفید مقطر به محفظه شوینده اضافه کرده، و یا از ورقه‌های نرم‌ کننده و کاهش دهنده الکتریسیته ساکن در خشک کن استفاده کنید.

روش‌های خشک کردن پتو

چگونگی خشک کردن پتو، در میزان نرمی و شکنندگی آن پس از خشک شدن تاثیر زیادی دارد. باقی ماندن مقداری کمی رطوبت در پتو در هنگام خشک کردن، برای جلوگیری از کوچک شدن آن ضروری است. به طور مشخص، در پتوهای دارای پشم، خشک کردن کردن کامل پتو موجب منقبض شدن و کوچک شدن پتو می‌شود. به همین دلیل، پتو را با کم‌ترین حرارت ممکن خشک کرده و در صورت امکان، مقدار کمی رطوبت را در آن نگه دارید.

روش‌های خشک کردن پتو

اگر خشک‌ کن شما سنسور حفظ رطوبت ندارد، پتوی خود را با حرارت کم خشک کرده و قبل از اینکه کاملا خشک شود، آن را از خشک کن خارج کنید. هر 20 دقیقه پتو را چک کرده و زمانی که حدود 80 درصد رطوبت آن خشک شد، پتو را از خشک کن خارج کنید. اجازه دهید مرحله آخر خشک شدن پتو در معرض هوای آزاد انجام شود تا از آب رفتن و شکننده شدن پتو جلوگیری شود.

همچنین، می‌توانید گزینه امن‌تر را انتخاب کرده و پتوی خود را به طور کامل در معرض هوای آزاد خشک کنید. این بهترین راه برای تضمین حفظ شکل و اندازه پتو و نرم ماندن آن است. در هر صورت، چه پتوی خود را در خشک کن قرار می‌دهید و چه آن را در معرض هوای آزاد خشک می‌کنید، خشک شدن کامل پتو پیش از تا کردن و قرار دادن آن در کمد کاملا ضروری است. پس از آنکه پتوی شما تمیز و خشک شد، می‌توانید آن را به همراه یک یا دو ورق خشک‌کن تا کرده و تا زمان استفاده در کمد قرار دهید.

همیشه قبل از شستن یا خشک کردن، برچسب مراقبتی روی پتو را بررسی کنید. شستشوی صحیح و منظم پتوها، تمیز بودن آن‌ها را در تمام طول سال تضمین می‌کند.

«مقاله مرتبط: چقدر پودر لباسشویی در ماشین لباسشویی بریزیم؟»

روش‌های نگهداری از پتو

روتختی‌ها و پتوهای سنگین را در کیسه‌های نخی، کتان یا پلاستیکی نگهداری کنید. در صورت امکان، آن‌ها را در زیر تخت خواب، کمد یا مکان دیگری که به لحاظ دما و گردش هوا تحت کنترل است قرار دهید. از نگهداری پتوها و ملحفه‌ها در زیر زمین یا اتاق زیرشیروانی، که دما و رطوبت در آن‌ها متغیر است، خودداری کنید. قبل از بسته بندی کردن پتوها، آن‌ها را به طور کامل شسته و خشک کنید تا از کثیف شدن و تغییر رنگ آن‌ها در طول زمان جلوگیری شود. قبل از انبار کردن، مطمئن شوید که پتوها کاملا خشک هستند تا از تشکیل قارچ و کپک در بلند مدت جلوگیری شود.

نکات مهم در شستن پتو با ماشین لباسشویی ‏

  • استفاده از آب سخت در فرآیند شستشو، می‌تواند به خشک و شکننده شدن پتوها و ملحفه‌ها منجر شود. در صورت لزوم، مقداری نرم کننده لباس به محلول شستشو اضافه کنید تا پتوها نرم و لطیف باقی بمانند.
  • توصیه می‌کنیم اگر قصد شستن پتو با ماشین لباسشویی را دارید، آن را در یک روبالشتی بزرگ قرار داده و سپس آن را به ماشین لباسشویی اضافه کنید.
  • در صورت امکان، از ورقه‌های خشک کن بر روی پتوهای نرم و لطیف استفاده نکنید. این ورقه‌ها روکشی از خود به جا می‌گذارند که باعث می‌شود سطح پتو زبرتر و خشن‌تر شود.
  • اگر احساس می‌کنید روی پتوی شما روکشی زبر و خشن وجود دارد، سعی کنید با استفاده از یک چرخه آبکشی اضافی، هرگونه ماده شوینده را از روی پتو پاک کنید.
  • توصیه نمی‌شود پتوهای بزرگ یا ضخیم را به صورت دستی بشویید، زیرا این پتوها در صورت خیس شدن، بسیار سنگین و دست و پا گیر می‌شوند.

در آخر ما به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر حفظ لطافت و تازگی لباس‌ها در نحوه شستن لباس ها برای شما مهم است، از مواد شوینده مانند پودر ماشین لباسشویی سافتلن و پودر دستی سافتلن استفاده کنید.

سوالات متداول | شستن پتو با ماشین لباسشویی

با ماشین لباسشویی چند کیلویی میتوان پتو شست؟

برای شستشوی یک پتوی دونفره 5 یا 6 کیلویی، از ماشین‌های لباسشویی دارای ظرفیت بیش از 9 کیلوگرم استفاده کنید. در صورتی که به ماشین لباسشویی بزرگ دسترسی ندارید، می‌توانید پتوی خود را به خشکشویی سپرده و از دردسرهای شستشوی پتو دو نفره خلاص شوید.

برای شستن پتو از چه موادی استفاده کنیم؟

ماشین لباسشویی را روی چرخه شستشوی سرد (یا ولرم) قرار داده و از مقدار کمی شوینده و نرم کننده استفاده کنید. استفاده بیش از حد از مواد شوینده و نرم کننده، منجر به آسیب دیدن الیاف پتو و کاهش طول عمر آن می‌شود.

آیا میشود پتو را در لباسشویی انداخت؟

فارغ از اینکه پتوی شما از جنس پنبه، میکروفایبر، پشم یا آکریلیک باشد، معمولا می‌توانید در گوشه آن یک برچسب مراقبتی حاوی دستورالعمل‌های شستشو را پیدا کنید. از آنجا که نحوه شستشوی هر نوعی از پارچه متفاوت است، توصیه می‌شود که احتیاط به خرج داده و برچسب مراقبتی پتوی خود را به دقت بررسی کنید. اکثر پتوها را می‌توان با رعایت نکات ایمنی در ماشین لباسشویی قرار داد. صرف نظر از جنس و مدل پتو، برخی نکات کلی در مورد شستن پتو با ماشین لباسشویی وجود دارد که برای اکثر پتوها صادق هستند.

 

منابع و مراجع: 

[1], [2], [3]

مطالب مرتبط
نظر بدهید