مجله آنلاین / شستشو

تیر ۳۰, ۱۳۹۸

صرف نو بودن لباس نوزاد یا هر لباس دیگری، به معنی تمیز بودن آن ها نیست. نوزاد پوست بسیار حساسی دارد و شما هم نمی‌دانید لباس ها قبل از اینکه به دست شما برسد، در چه شرایطی نگهداری شده و با چه چیزهایی در تماس بوده است.


در حقیقت، تولیدکنندگان لباس معمولا موادی به لباس ها می زنند که از چروک شدن و رشد کپک ها بر روی آن ها پیشگیری شود.


برخی از لباس ها نیز ممکن است رنگ های اضافی روی خود داشته باشند و این مواد شیمیایی ممکن است موجب قرمزی و حساسیت پوست نوزاد شود.


پس بهتر است تمام لباس ها، بویژه لباس نوزاد را بعد از خریدن بشویید. بهتر است که لباس نوزاد و کودک را دو بار شسته و آبکشی نمایید. این کار باعث می شود مواد شیمیایی و رنگ ها از  روی لباس ها پاک شود و احتمال ایجاد حساسیت های پوستی نوزاد را کاهش می دهد.شوینده های مناسب برای شستن لباس‌ نوزاد


برای شستن لباس نوزاد از مواد شوینده‌ای استفاده کنید که بدون بو، بدون آنزیم و فاقد هر گونه ماده سفیدکننده یا براق‌کننده باشد. همچنین بهتر است از نرم‌کننده لباس و مواد ضدالکتریسیته ساکن نیز خودداری شود، زیرا می‌تواند پوست حساس کودک شما را تحریک کند.


پودرهای صابونی مخصوص که برای شستن لباس نوزاد وجود دارد می‌تواند گزینه بهتری برای شستشو باشد. یک توصیه کلی نیز این است که لباس‌های نوزادان و کودکان باید جداگانه شسته شود تا احتمال بروز حساسیت پوستی به حداقل برسد.


اما بسیاری از والدین، لباس‌های کودکشان را با لباس بقیۀ اعضای خانواده و با پودر معمولی در لباسشویی می‌اندازند و ممکن است مشکلی هم پیش نیاید.


بسیاری از متخصصان پوست هم می‌گویند چنانچه‌که کودکتان آلرژی یا پوست خیلی حساسی نداشته باشد، پودر لباسشویی معمولی مشکلی بوجود نمی آورد.


اما در هر صورت شاید بد نباشد اگر از شوینده‌های معمولی لباسشویی استفاده می‌کنید، نوع مایع آن را بخرید، زیرا مایع لباسشویی برخلاف پودرها بهتر از تار و پود لباس ها شسته و پاک می‌شود.


لباس نوزاد

در آبکشی لباس نوزاد دقت نمایید


همچنین پودرها معمولا لکه های پودری‌ از خود بر جا می‌گذارد که ممکن است پوست کودک را تحریک کند، پس لازم است در آبکشی آن ها دقت کنید و خیلی بهتر است اگر دو بار آنها را آبکشی کنید.


اگر نگرانید که پوست نوزاد برای شوینده های معمولی حساس باشد،‌ می‌توانید چند تکه از لباس های او را همراه سایر لباس های اعضا خانواده بشویید و سپس اگر به نظر می‌آید پوست فرزندتان هنگام پوشیدن آن لباس ها تحریک شده و لکه های قرمز دارد یا ناراحت به نظر می‌رسد، یک پودر دیگر را امتحان کنید که بدون بو و رایحه باشد.


این نکته را فراموش نکنید که بسیاری از پودرهای شستشوی مخصوص کودکان هم رایحه دارند، پس هنگام خرید دقت کنید که پودر انتخابی شما بدون رنگ و عطر باشد، زیرا آلرژی به بوی پودرهای لباسشویی هم با وجود نادر بودن گاهی اتفاق می‌افتد.


اگر هنوز هم واکنش آلرژیک کودک ادامه داشت، آبکشی لباس ها را دو برابر کنید و برای مشورت، با پزشک کودکتان تماس بگیرید.


در موارد دیگر نیز اگر کودک اگزما دارد، لازم است از پزشک بخواهید که توصیه‌ های مشخصی برای شستشوی لباس ها و مراقبت از پوست کودک به شما بدهد، زیرا کودکانی که اگزما دارند می‌توانند به مواد موجود در شوینده‌ها و صابون‌ها حساسیت بیشتری داشته باشند و دچار مشکلاتی شوند.


شستن لباس نوزاد

نکاتی در مورد شستشوی لباس نوزاد


برای شستن لباس نوزاد بهتر است نکاتی را از قبل بدانید و با رعایت آن ها شستشوی ساده و راحت تری داشته باشید. برخی از این نکات در زیر آمده است:
 • لباس نوزاد را در اولین فرصت بعد از کثیف شدن بشویید.

 • لباس های بدون لکه را با آب گرم بشویید.

 • برای پاک کردن لکه از روی لباس نوزاد معمولاً باید ابتدا آنها را با آب سرد بشویید.

 • بعضی از لکه‌ها مثل لکه شیر اگر زود شسته شود، راحت با آب پاک می‌شود.

 • برخی لکه ها ممکن است با خیساندن طولانی در آب ثابت شود و از بین نرود.

 • پیش از قرار دادن لباس‌ در ماشین لباسشویی، به دستور شستن‌ آن که روی برچسب لباس درج شده دقت نمایید.

 • دمای مناسب شستن هر لباسی را از روی برچسب آن (در صورت وجود) بخوانید.

 • قبل از خرید یا استفاده از محصولات شوینده، روش مصرف روی محصول را بخوانید.

 • از وایتکس و سفیدکننده ها برای شستن لباس نوزاد جداً بپرهیزید.

 • از نرم‌کننده های لباس برای شست‌وشوی لباس نوزاد استفاده نکنید.

 • اگر لباس‌ها را با دست می‌شویید، لازم است خیلی خوب آبکشی کنید.

 • لباس های کودکان را در معرض هوا و زیر آفتاب خشک کنید.

 • از خشک کردن لباس‌ها در حمام خودداری کنید.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 دیدگاه برای “شستن لباس نوزاد بسیار مهم است، آن را جدی بگیرید”