پالتوهای زمستانی اغلب از قیمت بالایی برخوردار هستند. بنابراین استفاده از روش‌های صحیح شستن پالتو در حفظ زیبایی لباس شما، کاهش زمان شستشو و صرفه‌جویی در هزینه‌ها اثر بسزایی دارد. اغلب توصیه می‌شود برای شستن پالتوی گران‌قیمت خود به خشکشویی مراجعه کنید. اما کافی است با دانستن تکنیک‌های مناسب، این کار را به راحتی در منزل انجام دهید. تیم سافتلن در این مقاله همراه شماست تا با آموزش تکنیک‌های درست درباره شستن پالتو با جنس‌های مختلف، این امکان را در خانه برای شما فراهم کند. در قدم اول کافی است با خواندن اتیکت مراقبت لباس، الیاف تشکیل‌دهنده پالتوی را خود را به درستی شناسایی و سپس دستورالعمل‌های مرتبط را دنبال کنید.

نحوه شستن پالتوی فوتر

معمولا حدود ۸۰ درصد از بافت پالتوی فوتر را الیاف پشمی و بقیه آن را الیاف مصنوعی و غیر ارگانیک مانند پلی استر یا لیکرا تشکیل می‌دهند. شستن پالتو با چنین جنسی دشوار است و عدم مراقبت از آن حین شستشو باعث گلوله گلوله ‌شدن و پرزدار شدن الیاف پالتو و آب رفتن پارچه آن می‌شود. با این حساب آیا شستن پالتوی فوتر در خانه ممکن است؟‌
بله. ما در ادامه نکات لازم درباره روش‌ خانگی شستن پالتو را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

نحوه شستن پالتو فوتر

 1. در صورت وجود لکه روی پالتوی فوتر، لازم است قبل از آغاز فرایند شستن پالتو اقدام به لکه‌گیری کنید . برای انجام این کار، شیوه لکه‌زدایی و شوینده مناسب برای انجام آن را بر اساس نوع لکه به دقت انتخاب کنید.
 2. بهترین و مطمئن‌ترین روش برای شستن پالتوی فوتر، شستشو با دست است. شوینده‌های حاوی آنزیم باعث افت کیفیت بافت این نوع از لباس‌ها می‌شوند. پالتوی فوتر به دمای بالای آب و سرعت زیاد در هم‌خوردن با شوینده حساس است. نادیده گرفتن این مورد باعث کوچک شدن لباس می‌شود. برای شستن پالتو با دست کافی است سینک ظرفشویی خود را از آب خنک پر کنید و مقدار مناسبی به آن مایع لباسشویی اضافه کنید. تمام قسمت‌های پالتو را به آب و شوینده آغشته کنید. پس از گذشت ۳۰ دقیقه از خیس خوردن لباس به آرامی آن را با آب سرد شستشو دهید.
 3. چنانچه از ماشین لباسشویی برای شستن پالتو استفاده می‌کنید به‌هیچ ‌وجه آن را روی دور تند نگذارید و از پایین بودن دمای آب اطمینان حاصل کنید. توجه داشته باشید که لباسشویی را باید در حالت شستشوی لباس‌های پشمی یا حساس قرار دهید. پس از اتمام کار دستگاه، لباس را به سرعت از ماشین لباسشویی خارج کنید.
 4. در هنگام شستن پالتوی فوتر از رنگ پس دادن آن نگران نشوید. جنس این پارچه‌ها به گونه‌ای است که رنگ‌های اضافی به راحتی‌ از آن خارج می‌شوند اما در نهایت تاثیر منفی بر جلوه لباس ندارد.

نحوه خشک کردن پالتوی فوتر

 1. بهتر است پالتوی را روی یک حوله بزرگ پهن کنید یا حوله را دور پالتو بپیچید تا آب اضافی آن گرفته شود.
 2. از هوای آزاد برای خشک شدن پالتوی فوتر استفاده کنید اما آن را به‌هیچ وجه در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید.
 3. از آویزان کردن پالتوی فوتر حین خشک شدن خودداری کنید.
 4. اگر از خشک‌کن یا اتو استفاده می‌کنید آن را در پایین‌ترین دمای ممکن قرار دهید و از قسمت داخلی، لباس را اتو بکشید.

نحوه شستن پالتوی خزدار

 1. استفاده از ماشین لباسشویی برای شستن پالتوی خزدار مناسب است. کافی است لباس را پشت و رو کنید و به آرامی در ماشین لباسشویی قرار دهید. حالت دستگاه را روی شستشوی لباس‌های حساس تنظیم کنید. توجه داشته‌باشید که دمای آب می‌بایست پایین باشد. از قرار دادن دستگاه روی دور تند بپرهیزید.
 2. توصیه می‌شود در هر فصل بیش از ۲ مرتبه اقدام به شستن پالتوی خزدار نکنید.

نحوه شستن پالتو خزدار

نحوه خشک‌کردن پالتوی خزدار

 1. برای خشک کردن پالتوی خزدار به هیچ‌وجه از خشک‌کن استفاده نکنید.
 2. با پیچیدن لباس دور حوله می‌توانید آب اضافی آن را خارج کنید.
 3. لباس را پس از شستشو به قسمت رویی برگردانید و در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود.

«بیشتر بخوانید: شستن لباس مجلسی در خانه»

نحوه شستن پالتوی پشمی

نحوه شستن پالتوی پشمی شباهت زیادی به پالتوهای فوتر دارد. شستن پالتوی پشمی نیازمند دمای پایین آب، سرعت پایین در شستشو و استفاده از مواد شوینده مناسب است. اگر الیاف پشمی پالتوی شما بالای ۸۰ درصد است، توصیه می‌شود آن را به خشکشویی‌های حرفه‌ای بسپارید.

 1. پیش از شروع فرآیند شستن پالتوی پشمی در خانه لازم است تا از یک برس مناسب استفاده کنید و آن را از بالا به پایین روی لباس بکشید.
 2. اگر لکه‌ای روی لباس وجود دارد، متناسب با نوع لکه، شیوه‌‌ی مناسب برای از بین بردن آن را انتخاب کنید.
 3. لباس شما برای شستشو آماده است. برای شستن پالتوی پشمی با دست از تکنیک شستشوی پالتوی فوتر که در ابتدا به توضیح آن پرداختیم، استفاده کنید.
 4. اگر می‌خواهید لباس را در ماشین لباسشویی بشورید ابتدا آن را پشت و رو کنید، داخل کیسه شستشوی مناسب قرار دهید و بعد آن را درون لباسشویی بیندازید. تقریبا تمام لباسشویی‌ها قابلیت تنظیم بر روی حالت شستشوی لباس پشمی دارند. پس از ۳۰ دقیقه پالتو را از لباسشویی خارج کنید.
 5. طی هر فصل، بیش از ۱ مرتبه اقدام به شستن پالتو نکنید.

نحوه خشک کردن پالتوی پشمی

 1. بعد از اتمام شستن پالتو، لباس را برگردانید و قسمت رویی آن را در هوای آزاد قرار دهید.
 2. از حوله برای گرفتن آب اضافی پالتو استفاده کنید.
 3. پالتو را موقع خشک کردن آویزان نکنید. آن را روی یک سطح صاف قرار دهید تا از شکل نیفتد.
 4. بهترین راه برای از بین بردن چین و چروک پالتوی پشمی آن است که پس از شستن پالتو آن را داخل حمامی قرار دهید که در آن دوش آب گرم گرفته‌اید. بنابراین بهتر است بخشی از فرآیند خشک‌شدن پالتو داخل حمام صورت بگیرد.

نحوه خشک کردن پالتو پشمی

نحوه شستن پالتوی چرم

شستن پالتوی چرم با ماشین لباسشویی به‌هیچ وجه توصیه نمی‌شود. ماشین لباسشویی می‌تواند باعث از بین رفتن سطح چرم پالتو و ترک خوردن آن، کوچک ‌شدن لباس و ایجاد آسیب‌های غیرقابل بازگشت برروی لباس شما شود. حتی شستن پالتوی چرم به روش دستی با شیوه‌های رایج شستشو در دیگر پالتوها متفاوت است. پس چطور باید پالتوی چرمی خود را تمیز کنید؟

نحوه شستن پالتو چرم

 1. از اسپری‌های مخصوص تمیز کردن لباس‌های چرمی استفاده‌ کنید.
 2. محلولی از آب گرم ( نه داغ) و شوینده مناسب و ملایم تهیه کنید. یک اسفنج یا حوله نرم تهیه کنید و به محلول آغشته کنید. آب اضافی اسفنج یا حوله را حتما بچلانید و اجازه دهید فقط مرطوب باشد چرا که پالتوی چرم نباید از آب و ماده شوینده اشباع شود. حالا با حرکات آرام و تدریجی آن را بر روی لباس بکشید. در آخر یک حوله نرم دیگر را در آب خالص فرو ببرید و دوباره بر روی همان قسمت‌ها بکشید تا لباس از ماده شوینده پاک شود.
 3. اگر پالتوی چرم شما لکه روغن دارید از جوش‌شیرین یا نشاسته ذرت استفاده کنید. آن را بر روی محل لکه بپاشید و با پارچه مرطوب روی آن بکشید. بعد از یک شب دوباره با پارچه مرطوب این عمل را تکرار کنید و سپس از یک پارچه خشک برای گرفتن رطوبت اضافی کمک بگیرید.
 4. پد لاک پاکن اثر بسزایی در از بین بردن لکه جوهر روی چرم دارد. اما آن را روی لکه نمالید و فقط با پد بر روی محل موردن ظر چند بار به آرامی ضربه بزنید. سپس با پارچه مرطوب آن قسمت را تمیز کنید و در آخر از دستمال خشک استفاده کنید.
 5. خمیردندان و الکل رقیق شده از جمله موثرترین مواد برای از بین بردن انواع لکه‌ها و کپک‌ها بر روی پالتوی چرم هستند. مراحلی که در استفاده از پد لاک پاک کن گفته‌ شد در این موارد نیز صدق می‌کند. توجه داشته‌ باشید که از خمیردندان به اندازه نوک انگشت استفاده کنید تا چرم آسیب نبیند. اگر از الکل استفاده می‌کنید حتما آن را با نسبت مناسبی از آب ترکیب کنید. هرگز از این مواد به صورت‌ همزمان استفاده نکنید.
 6. فقط زمانی اقدام به شستشوی کامل پالتوی چرم کنید که هیچ راه دیگری برای از بین بردن کثیفی یا بوی بد پالتو نداشته‌ باشید. ضمنا توجه داشته‌ باشید که شستن پالتوی چرم تنها در صورتی امکان‌پذیر است که چرم لباس طبیعی باشد. برای شستن پالتو با دست لازم است از شوینده‌های بسیار ملایم و آب ولرم استفاده کنید. پس از پر کردن سینک، پالتو را چند بار به‌صورت کامل درون آن قرار دهید و خارج کنید. اجازه دهید لباس شما۱۰دقیقه در محلول باقی بماند. سپس آن را خارج کنید و آبکشی نمایید. شستن پالتو با چرم مصنوعی یا براق به ‌هیچ ‌عنوان توصیه نمی‌شود.

نحوه خشک کردن پالتوی چرم

 1. اگر مجبور شدید تا به‌ طور کامل اقدام به شستن پالتوی چرم کنید باید برای خشک‌شدن آن صبور باشید. زیرا به هیچ‌ وجه نباید از نور خورشید یا دیگر وسایل گرمایشی برای خشک‌کردن استفاده کنید.
 2. پالتوی چرم را نچلانید. اجازه دهید آب به تدریج از آن خارج شود.
 3. می‌توانید پالتو را از چوب ‌لباسی‌های مناسبی که ردی بر روی لباس باقی نمی‌گذارند آویزان کنید و آن را در هوای آزاد قرار دهید تا لباس خشک شود.

«بیشتر بخوانید:شستشوی لباس و هر آنچه در مورد آن باید بدانید»

نتیجه‌گیری

شستن پالتو در منزل نه‌تنها دشوار نیست بلکه به لحاظ اقتصادی به‌صرفه‌تر است و با مراقبت بیشتری می‌توانید اقدام به شستشو کنید. تنها لازم است که تکنیک‌های مرتبط به‌ درستی اجرا شوند. استفاده از روش‌های مناسب شستن پالتو طول عمر لباس شما را بالا می‌برد. برچسب‌ها یا اتیکت‌های مراقبت که به لباس متصل هستند اطلاعات مهمی درباره نحوه شستشو، خشک‌کردن و نگهداری از پالتو در اختیار شما قرار می‌دهند. پس به آن‌ها دقت کنید. ضمنا اگر چندین سال است که به طور مداوم از پالتوی خود استفاده می‌کنید بهتر است برای شستشوی آن‌ از خشکشویی‌های حرفه‌ای کمک بگیرید.

در آخر ما به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر حفظ لطافت و تازگی لباس‌ها در نحوه شستن لباس ها برای شما مهم است، از مواد شوینده مانند پودر ماشین لباسشویی سافتلن و پودر دستی سافتلن استفاده کنید.

مطالب مرتبط
نظر بدهید