یکی از اتفاقاتی که هنگام استفاده از رنگ مو خیلی رایج است، ریختن رنگ روی قسمت‌های مختلف پوست، لباس و حتی وسایل اطراف است! متأسفانه لکه رنگ مو، جزء لکه‌هایی است که بسیار سخت پاک می‌شود و اگر سریع برای پاک کردن آن اقدام نکنید، کار سخت‌تر هم می‌شود. اما جای نگرانی نیست، ما اینجاییم که به شما کمک کنیم.

در این مطلب به بررسی روش‌های پاک کردن لکه رنگ مو از روی لباس و پوست می‌پردازیم و بهترین روش‌های آن را معرفی می‌کنیم.

روش‌های پاک کردن لکه رنگ مو از روی لباس

روش‌های متعددی برای پاک کردن لکه رنگ مو از روی لباس وجود دارد، اما مهمترین نکته این است که خیلی سریع برای پاک کردن این لکه‌ها اقدام کنید و اجازه ندهید رنگ به بافت پارچه نفوذ کند. در ادامه چند روش بسیار مؤثر جهت پاک کردن لکه رنگ مو را معرفی می‌کنیم.

پاك كردن رنگ مو از روی شلوار جين

پاک كردن رنگ مو با جوش شیرین

جوش شیرین یکی از مواد ارگانیکی است که می‌توان از آن برای از بین بردن لکه رنگ مو از روی لباس استفاده کرد. کافی است دو قاشق چایخوری جوش شیرین را در آب گرم حل کنید، یک قاشق مایع لباسشویی به آن اضافه کنید و لباس را با این ترکیب بشویید.

پاک كردن رنگ مو با الکل

الکل نیز یکی از پاک‌کننده‌های قوی برای از بین بردن لکه رنگ مو است. جهت استفاده از آن، توصیه می‌شود، برای جلوگیری از رنگ گرفتن سایر قسمت‌های لباس، مقداری از الکل را روی لکه لباس ریخته و یک دستمال کاغذی زیر ناحیه‌ای که لکه وجود دارد قرار دهید. با توجه به اینکه الکل باعث فعال‌سازی دوباره رنگ مو می‌شود، پس از گذشت یک دقیقه با یک دستمال دیگر می‌توانید بر روی لکه بکشید و لکه رنگ را پاک کنید. پس از انجام این مرحله، ممکن است هنوز مقداری از رنگ باقی‌مانده باشد، در این صورت باید لباس را درون یک تشت قرار دهید و به مقدار کافی الکل بر روی آن بریزید و اجازه دهید یک شبانه‌روز به همان حالت باقی بماند؛ خواهید دید که تا روز بعد لکه به صورت کامل از بین رفته است.

پاک کردن رنگ مو با آمونیاک

روش استفاده از آمونیاک برای پاک کردن لکه رنگ مو به این صورت است که باید یک‌چهارم فنجان آمونیاک را به چهار فنجان آب اضافه کرده و ناحیه لک شده از لباس را داخل این محلول قرار دهید. پس از ۳۰ دقیقه خواهید دید لکه کاملاً پاک شده و شما می‌توانید لباس را آبکشی کنید.

با اینکه آمونیاک خانگی رقیق‌تر از نوع صنعتی آن است، اما هنوز می‌تواند خطرناک باشد و در مصرف آن باید دقت کرد. به هیچ وجه آمونیاک را با دیگر پاک کننده‌های حاوی کلر مخلوط نکنید؛ زیرا گاز سمی ایجاد شده از این ترکیب بسیار خطرناک است. آمونیاک نباید با پوست در تماس مستقیم باشد چرا که ایجاد سوختگی خواهد کرد. در صورت تماس با چشم، چشم خود را با آب ولرم شستشو داده و سریع به پزشک مراجعه کنید.

پاک کردن رنگ مو با سرکه

برای پاک کردن لکه رنگ مو با سرکه، توصیه می‌شود یک پیمانه سرکه و یک پیمانه آب را با یکدیگر ترکیب کنید. سپس اجازه دهید لباس به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه درون این ماده خیس بخورد. پس از آن می‌توانید لباس را با آب گرم شستشو بدهید.

پاک کردن رنگ مو با مواد شوینده

جنس خاص برخی از لباس‌ها اجازه نمی‌دهد که لکه رنگ مو را به سادگی با این مواد ارگانیک از روی لباس پاک کنید؛ به عنوان مثال پاک کردن رنگ مو از روی شلوار جین سخت‌تر از بقیه لباس‌ها است یا در برخی از موارد لکه رنگ وسیع‌تر و پررنگ‌تر از بقیه لکه‌هاست. در این مواقع باید از پاک‌کننده‌های قوی‌تری برای پاک کردن لکه استفاده کرد که پیشنهاد ما مواد شوینده شیمیایی است.

برای از بین بردن لکه رنگ از روی لباس و پارچه با استفاده از مواد شوینده، می‌توانید از مایع لباسشویی جنرال HD سافتلن استفاده کنید. این مایع لباسشویی به دلیل دارا بودن آنزیم‌های قوی، برای پاک کردن انواع لکه مناسب است. پس از ریختن مایع لباسشویی بر روی لباس باید برای چند دقیقه قسمت رنگی را مالش دهید و پس از آن با آب گرم ناحیه رنگ شده را بشویید تا لکه از بین برود. در نهایت اگر لکه رنگ مو به قدری وسیع و پررنگ است که با یکبار انجام مراحل شستشو، به طور کامل پاک نمی‌شود چندین بار این مراحل را تکرار کنید.


بیشتر بخوانید: شستن پتو با ماشین لباسشویی


نحوه پاک کردن لکه رنگ مو از روی پوست

تنوع موادی که از آن‌ها می‌توان برای از بین بردن لکه رنگ مو از روی پوست استفاده کرد به قدری زیاد است که جای نگرانی باقی نمی‌گذارد. به راحتی با مواد ساده‌ای که در خانه دارید، می‌توانید این لکه‌ها را بدون هیچ آسیبی از روی پوست خود پاک کنید.

پاک کردن لکه رنگ مو با استفاده از خمیر دندان

خمیردندان با خاصیت پاک‌کنندگی و لایه‌برداری که دارد می‌تواند پیشنهاد خوبی برای از بین بردن لکه رنگ مو از روی پوست باشد. در ابتدا مقداری خمیردندان روی قسمت رنگی پوست قرار دهید و اجازه دهید نیم ساعت بر روی لکه رنگ باقی بماند، سپس با آب گرم بشویید.

پاك كردن رنگ مو از روی ناخن

پاک کردن لکه رنگ مو با استفاده از لاک پاک کن

با توجه به اینکه لاک پاک کن حلال مواد آلی است، می‌تواند حلال رنگ مو نیز باشد و یکی از بهترین مواد برای از بین بردن رنگ مو از روی پوست است. برای استفاده از لاک پاک کن در ابتدا باید یک پد پنبه‌ای آغشته به محلول لاک پاک کن را به صورت دورانی بر روی لکه رنگ حرکت دهید تا رنگ از بین برود. پس از بین رفتن رنگ، حتماً باید پوست را با آب گرم شستشو بدهید تا مواد لاک پاک کن بر روی پوست باقی نمانند و به پوست آسیب نرسانند. همچنین، هنگام استفاده باید به این نکته توجه کنید که محلول لاک پاک کن نباید با چشم تماسی داشته باشد. از لاک پاک کن برای پاک کردن رنگ مو از روی ناخن هم می‌توانید استفاده کنید.

پاک کردن لکه رنگ مو با استفاده از اکسیدان

اکسیدان‌ها موادی هستند که برای رقیق‌تر کردن رنگ مو از آن‌ها استفاده می‌شود، اما می‌توانند رنگ‌های اضافه را هم از بین ببرند. برای از بین بردن لکه رنگ مو از روی پوست با استفاده از اکسیدان ابتدا مقداری اکسیدان را بر روی لکه رنگ مو بریزید و سپس با کمک پنبه آن قسمت از پوست را تمیز کنید. توجه داشته باشید که به‌هیچ‌عنوان نباید از اکسیدان برای پوست‌های حساس استفاده کرد چون باعث آسیب و ایجاد خارش و حساسیت می‌شود.

پاک کردن لکه رنگ مو با استفاده از بکینگ پودر

بکینگ پودر نیز یک لایه‌بردار قوی محسوب می‌شود. برای پاک کردن لکه رنگ مو با استفاده از بکینگ پودر، می‌توان آن را با مایع دستشویی یا آب مخلوط کنید و به صورت خمیری شکل در آورید. در مرحله بعد آن را بر روی قسمت لک شده پوست قرار دهید، سپس با کمک یک پنبه مرطوب آن قسمت را تمیز کنید.

پاک کردن لکه رنگ مو با استفاده از روغن بچه

از روغن بچه برای پاک کردن رنگ مو از روی پوست‌های حساس می‌توان استفاده کرد. روغن را روی قسمت‌های لک شده پوست بمالید و با آب گرم بشویید.

حلال های لکه رنگ مو


بیشتر بخوانید: چگونه لباس سفید را بشوییم؟ 


پاک کردن لکه رنگ موبا استفاده از روغن زیتون

روغن زیتون نیز یکی دیگر از موادی است که می‌توان از آن برای از بین بردن رنگ لکه رنگ مو از روی پوست استفاده کرد. البته باید به این نکته توجه داشت که استفاده از روغن زیتون، ممکن است، روند پاک کردن لکه رنگ مو از روی صورت را طولانی‌تر کند اما در عوض با آبرسانی، باعث شادابی و طراوت پوست می‌شود.

جمع‌بندی

لکه‌های رنگ مو روی لباس یا پوست، از لکه‌های سختی هستند که باید به سرعت برای پاک کردن آن‌ها اقدام کرد. برای زدودن لکه رنگ مو از روی لباس می‌توانید علاوه بر مواد ارگانیک موجود در خانه مانند جوش شیرین، الکل، آمونیاک و سرکه، از مواد شوینده شیمیایی مانند مایع لباس شویی سافتلن و پودر ماشین لباسشویی استفاده کنید. این مایع دارای آنزیم‌های مخصوص برای پاک کردن لکه است. اگر هم پوست شما هنگام رنگ کردن موها، لک شده است، می‌توانید با استفاده از خمیردندان، لاک پاک کن، روغن بچه و روغن زیتون این لکه‌ها را پاک کنید.

مطالب مرتبط
نظر بدهید